Har ni hängt med i att Joakim Bengtsson, Antikrundan-profilen, säljer hela sitt hem Gamla Kassan i Landskrona? Det är excentrisk samlar-maximalism och att säga att det är väldigt mycket på alla vis är inte en överdrift men det finns en hel del saker i auktionen, som totalt rymmer dryga 1700 nummer, som skulle vara väldigt vackra i en helt annan typ av enklare miljö. Jag tänker som hemma hos Johanna Bradford, den typen av stil? Alla anglofiler som drömmer om Cotswolds, bor trädgårdsstäder som Enskede? I klassiska Göteborgsvåningar eller engelska radhus, gillar pärlspont? Mycket fint helt enkelt, vi tar en liten titt! Kinesiska fiskbassänger, finns det något finare att plantera blommor i? Tänk en stor knotig pelargon med ljusrosa blommor i? Fint att den har intakta tempellejon med ringarna i tycker jag. Den här Gripsholms-fåtöljen med de vackra lite slitna tyget kan jag se på en inglasad veranda, så trevlig att slå sig ner och läsa i, kanske titta ut över enträdgård. Är inte blombord fruktansvärt underskattade? Så lättplacerade och som små juveler i ett hem. Jag gillar framförallt att detta är i bjärt och det fina böjda underredet som förstärker nättheten i den ovala formen. Det här engelska hängskåpet hade jag gärna satt in i ett kök som annars kanske inte hade fått överskåp. Öppna hyllor i all ära men det är så vackert att ta in udda gamla skåp för att bryta mot mer minimalistiska miljöer. Skulle det inte vara härligt mo vi äntligen lät antikviteter flytta in i köksinredningen ordentligt? De är ju tillåtna i de flesta andra rum numera. Och för den som tänker på hållbarhet, har skåp som detta klarat sig sedan 1700 / 1800-tal så ska det nog hålla ett tag till. De här två lapptäckena från 1800-talet tycker jag är fullkomligt ljuvliga. Tänk vilket hantverk! Och har ni sett något mer engelskt? Skulle jag själv bara välja buda på ett nummer hade jag valt en av dessa. 40-tals väggspegel, som gjord att hängas över en öppen spis. Den är 152 x 152 cm vilket gör att den nog kan öppna upp ett rum ordentligt och verkligen sprida ett ljusflöde. Åh vad jag kan dras till de här Murano lamporna, de är som smycken och vackra i nästan vilket typ av rum som helst. Piedestaler har vi för få av i våra hem numera också tycker jag. Ett utmärkt att att inreda i hörn och klippa räta linjer, att fylla tomrum vid sidan av soffor och höja upp hängande stora växter på. Den här är i trä med en marmorimiterande bemålning, också det klassiskt. Det här kan kanske verka onödigt men hur fin är inte den här förnicklade väggstället. Älskar att även de enklaste funktionerna får uppfyllas av saker som sparks joy. Exakt sånna detaljer som ger ett hem personlighet. Man definierar ofta Biedermeier-stil som småborgerlig trivsel, och den här kökssoffan i björk är väl exakt det. Fint med den randiga sitsen! Den här lilla 1800-tals oljan har hängt hemma hos arkitekten Alfred Grenander som formgav stora delar av Berlins tunnelbanestationer vid sekelskiftet, visst är den fin? Jag tänker att den här typen av konst är en vacker konstrast till enklare mer moderna verk. Randiga lampskärmar tycker jag alltid man ska ha ett öga öppet för, speciellt de som är såhär bredrandiga. Åh den här lilla 1700-tals terrinen hade jag gärna haft i min egna ägo, så fint att den varken känns skör eller sirlig. Tänk att duka fram på julbordet? Underbar! Ett litet gäng fajanser, obelisken hade varit vacker i en bokhylla eller på ett skrivbord, tycker ni inte? Utemöbler i bambu, framförallt den nätta soffan är fin eller hur? Ett fint exemplar av Signe Persso-Melins klassiska tekanna "six sided" för Rörstrand med degar i guld som både är signerad och numrerad! Allt är inte dekorerat, Kåges Våga är en sån där klassiker som ja tycker alla med minimalistisk stil borde leta efter. Så vacker och skulptural. Utmaningen med såhär stora auktioner är såklart att de är såhär stora - man orkar ofta inte ens ta in helheten av alla nummer och plöja, men vad gömmer sig inte bland de absolut sista att gå under klubban? Ett jättefint lantbord. Perfekt med lådor för linneservetter eller vardagsbestick. Och sist men på inga sätt minst, den här som är helt bonkers och den är jättedyr men det är också en total karamell och om inte annat så är den rolig att titta på framförallt i en klassisk miljö. Ett unikt exemplar av en ljuskrona av Jonas Rooth med handblåsta fantasiblommor. Som ett fyrverkeri för ögonen!